pracownik

Czym jest i jak starać się o otrzymanie środków na zatrudnienie pracownika? Jedną z wielu form walki z aktywizacją bezrobotnych oraz stworzeniem miejsc pracy, jest dofinansowanie na pracownika. Jeśli w planach przedsiębiorcy, pojawia się chęć zatrudnienia pracownika, warto zainteresować się formą dofinansowania na niego.

Finansowanie pracownika

Dofinansowanie na pracownika jest to forma dotacji otrzymanej z urzędu pracy lub unii europejskiej polegająca na refundacji kosztów poniesionych z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej. Wypłacane środki są wypłacane w ramach zwrotu poniesionych kosztów na wypłaty dla pracownika na podstawie umowy, która firma podpisuje ze Starostą. Jednak zanim w ogóle będziemy mogli starać się o taką formę dotacji, firma musi posiadać wyposażone stanowisko pracy, jednak nie może zapewnić tego prywatne, a poprzez wniosek o wyposażenie stanowiska do urzędu pracy, który występuje w okręgu działalności.

Refundacja kosztów wyposażenia

W ramach wniosku o taką formę dotacji możemy liczyć na zwrot kosztów poniesionych na wyposażenie stanowiska pracy, jak i również na doposażenie wspomnianego stanowiska, które już istnieje. Musimy liczyć, się również z masą kryteriów, które musimy spełnić, aby kwalifikować się do złożenia wniosku o umowę z urzędem pracy. Przede wszystkim nie możemy mieć, żadnych zaległości z opłatami administracyjnymi takimi jak, chociażby wynagrodzenia dla pracowników czy składki ubezpieczeniowe ZUS.

Co więcej, jeśli, dany przedsiębiorca, świeżo co zmienił formę zawodową na samozatrudnienie, nie może oczekiwać na taką formę dotacji ze względu na wymóg posiadania działalności przez okres 6 miesięcy na moment, w którym wniosek zostaje złożony. Dodatkowo przez okres 2 lat osoba ubiegająca się o taką formę dotacji nie może być karana za obrót gospodarczy oraz przez pół roku przedsiębiorca nie skrócił wymiaru czasu pracy lub nie zwolnił pracownika z przyczyny, która nie dotyczyła pracownika, jeśli zwolnienie było dyscyplinarne, nie jest to brane pod uwagę i dalej spełnione jest kryterium.

dofinansowanie na pracownika

Jeżeli wszystkie warunki są spełnione, jest wymóg złożenia odpowiedniego wniosku w powiatowym urzędzie pracy, który zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni. Warto również, pamiętać, że dotacja nie odbywa się na zasadzie otrzymania pieniędzy na stworzenie miejsca pracy, lecz dopiero na stworzenie miejsce pracy otrzymujemy zwrot. Przede wszystkim wymagana jest dokumentacja poniesionych kosztów na miejsce pracy oraz dodatkowym warunkiem jest zatrudnienie osoby bezrobotnej skierowanej z urzędu właśnie na tym stanowisku.

To nie jest niestety wszystko, oprócz samych wymogów, które musimy spełnić, aby mieć możliwość złożenia wniosku, również mamy obowiązki zawarte w umowie, które, obligatoryjnie muszą być spełnione. W listę tych obowiązków wchodzi, chociażby obowiązek utrzymania danego miejsca pracy przez okres 24 miesięcy, co musimy udokumentować dwukrotnie. Pierwszą sytuacją jest okres 12 miesięcy, po otrzymaniu refundacji, oraz następnie po pełnych 2 latach. Mało tego, firma otrzymująca dofinansowanie na pracownika, musi zwrócić wartość podatku, który odzyskała w ramach zakupu produktów na stworzenie miejsca pracy, więc nie możemy liczyć się ze wpisaniem tego całkowicie w koszty.

Dofinansowanie na pracownika

Jeśli wniosek, o refundację na stworzenie miejsca pracy został złożony, oraz rozpatrzony, pojawia się wreszcie możliwość składania wniosku i zwrot kosztów, na którego pracownika w zatrudnienie odbędzie się na dofinansowanym stanowisku.

pracownicy

Wymogi na dotacje na pracownika

W przypadku tej formy dotacji standardowo jest obowiązek spełnienia natłoku kryteriów, na podstawie których wniosek będzie mógł zostać rozpatrzony pozytywnie. Najważniejszym czynnikiem jest stworzenie stanowiska pracy w wymiarze godzin pełnego etatu (40 godzin tygodniowo) i utrzymanie go bez przerw przez okres 2 lat, aby spełnić warunki zawartej umowy. Firma obowiązkowo, również musi posiadać potrzebne do udokumentowania umowy, oraz przedstawić koszty poniesione z tytułu zatrudnienia bezrobotnego.

Składanie wniosku o dofinansowanie na pracownika

Wniosek składany jest w powiatowym urzędzie pracy, musi być kompletny, czyli zawierać wszystkie wymagane dokumenty oraz dane. Przede wszystkim dane dotyczące obecnego stanu zatrudnienia, prognozowane wydatki związane z zatrudnieniem pracownika, które będą uzasadnione oraz poparte dowodami.

Co więcej, do tego dodajemy również szeroką ilość załączników takich jak, podstawowe regulaminy oświadczeń, potwierdzenia księgowości za okres poprzedzającego roku czy nawet dokumenty, które potwierdzą planowane wydatki, plusem na pewno jest fakt, że mogą to być oferty przygotowane przez sprzedawców, nie koniecznie gotowy kosztorys.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here