rozpoczęcie działalności gospodarczej

Założenie własnej firmy wbrew powszechnie obecnym pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy odrobina dobrej woli i determinacji, aby w bardzo krótkim czasie rozpocząć działalność na danym rynku produktów lub usług. Co do zasady nie jest wymagane posiadanie ogromnych pokładów pieniędzy, jednak zdecydowanie lepiej jest mieć odpowiednią dozę wolnych środków. Pozwoli to nam uniknąć rozczarowań w sytuacji, gdy okaże się, że miesiąc był tak słaby że nie mamy za co uregulować składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Duże znaczenie ma fakt, że obecnie można starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Taka forma pomocy publicznej przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy zakładają własną firmę. W dobrym tonie jest tutaj wykazanie się szeregiem dokumentów, które poświadczają rentowność naszego przyszłego biznesu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że to właśnie one uwiarygodniają nasze dobre intencje przed organem udzielającym pomocy publicznej. Warto pokrótce omówić, w jakie dokumenty należy się zaopatrzyć, aby procedura ubiegania się o dotację przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Przede wszystkim warto posiadać biznesplan. Jest to specjalny kosztorys, w którym umieszczamy pełne i rzetelne informacje na temat planowanego przedsięwzięcia. Nie bez znaczenia pozostaje realna ocena szans i zagrożeń, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej w danym sektorze.

dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

I tak zdecydowanie zaleca się umieścić informacje o wszelkich koncesjach i pozwoleniach, które są nam niezbędne. Ponadto warto dokładnie określić, jaki sprzęt jest nam potrzebny do wykonywania w sposób czynny i trwały określonej działalności. Dzięki temu instytucje finansowe będą w stanie ocenić ryzyko związane z firmą oraz wskazać, jaką pulę środków mogą dla nas przeznaczyć.

Bardzo ważne jest, aby do biznesplanu dołączyć inne dokumenty planowania strategicznego. I tak dobrze jest wskazać pisma związane z posiadaniem prawa do nieruchomości przedsiębiorstwa. W przeciwnym wypadku organ może wszcząć postępowanie wyjaśniające, co może się okazać dla nas niezwykle niekorzystne, ponieważ procedura znacząco się przedłuży.

Aby uniknąć takiej ewentualności, należy zaplanować wszelkie działania odpowiednio wcześniej. Dzięki zaangażowaniu ze strony urzędnika w bardzo łatwy sposób uzyskamy komplet dokumentów, które będziemy mogli wykorzystać w procesie ubiegania się o dotację rządową na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Dofinansowanie ze środków europejskich co do zasady nie ulega zwrotowi

Jedynie w sytuacji, gdy zdecydujemy się przedwcześnie zamknąć działalność, będziemy zobligowani do bezzwłocznego zwrotu uzyskanych na ten cel środków. Istnieje jednak swoisty okres karencji, którego upływ sprawia, że nie musimy zwracać pieniędzy. Przeważnie wynosi on rok, jednak w sytuacji, gdy dofinansowanie było najwyższej możliwej wysokości, konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej jeszcze przez dwa lata. Takie terminy budzą niestety znaczne kontrowersje w praktyce, jednakże przeciętny obywatel nie ma na tą kwestię nawet najmniejszego wpływu.

W przypadku składania wniosek o dotację należy wskazać jej ewentualną wysokość. Potrzeby danego przedsiębiorcy przeważnie zależą od charakteru działalności, jaki zamierza prowadzić. I tak osoby, które noszą się z zamiarem otworzenia własnej cukierni, powinni zakupić urządzenia do pieczenia ciast i bułek, a także pojemne lodówki.

dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Są to przedmioty o znacznej cenie, dlatego zdecydowanie lepiej jest pobrać dotację w odpowiedniej wysokości. Jeżeli zamierzamy prowadzić zdalną działalność gospodarczą, na przykład w zakresie grafiki komputerowej czy pisania tekstów na strony internetowe, zupełnie wystarczające jest kilka tysięcy na nowego laptopa. Każdy doskonale wie, jakich przedmiotów do prowadzenia własnej firmy potrzebuje, dlatego sam oceni, co jest dla niego w danej chwili najważniejsze.

Jak już wspomniano, po upływie okresu karencji środki uzyskane na prowadzenie działalności gospodarczej nie podlegają zwrotowi. Wtedy też możemy założyć kolejną firmę lub zawiesić tą, na którą uzyskaliśmy dotację. Wszelkie przedmioty zakupione z dotacji będą mogły zostać następnie sprzedane.

Zaznacza się jednak, aby nie robić tego w okresie karencji. Dofinansowanie jest ściśle pilnowane przez urzędników, dlatego zdecydowanie zaleca się zatrzymanie wszystkich przedmiotów do kontroli. Ponadto niezbędne jest posługiwanie się paragonami i fakturami, które uzyskaliśmy za zakupione na ten cel towary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here