Jaką stawkę pobiera notariusz za czynności notarialne?

Wizyta u notariusza wiążę się z określonymi kosztami. Ich maksymalne wysokości ustanowione są w odpowiednim rozporządzeniu – taksie notarialnej. Ile obecnie wynoszą stawki za najpopularniejsze czynności notarialne?

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem mianowanym przez Ministra Sprawiedliwości, który posiada odpowiednie uprawnienia do prowadzenia czynności notarialnych przewidzianych przepisami prawa – Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie.

Wśród czynności notarialnych wykonywanych przez notariusza znajdują się między innymi: sporządzanie aktów notarialnych, spisywanie testamentów notarialnych, przygotowywanie oświadczeń, wypisów, odpisów czy wyciągów dokumentów czy doręczanie oświadczeń.

Do kancelarii notarialnej należy udać się między innymi wtedy, gdy zamierzamy sprzedać lub kupić nieruchomość, wręczyć ją jako darowizna, zapisać testament notarialny czy intercyzę.

Ile kosztują czynności notarialne?

Przepisy określają także wysokość opłat za czynności notarialne. Są one zawarte w tak zwanej taksie notarialnej, która określa maksymalne stawki w formie corocznego obwieszczenia ogłaszanego przez Ministra Sprawiedliwości.

W związku z tym notariusz może zastosować najwyższe stawki zapisane w taksie, ale może także pobierać od swoich klientów stawki niższe lub, w określonych przypadkach, odstąpić od ich pobrania.

Stawki za sporządzenie aktu notarialnego zależnie od wartości przedmiotu czynności notarialnej zaczynają się od 100 złotych za przedmiot o wartości do 3 000 złotych: 100 złotych, natomiast kończą nawet na kilku tysiącach złotych za przedmioty o wyższej wartości, na przykład za nieruchomości.

Przykładowe stawki innych czynności notarialnych:

• za przygotowanie testamentu notarialnego – 50 złotych
• za przygotowanie testamentu notarialnego zawierającego dodatkowo zapis zwykły, pozbawiającego spadkobiercę prawa do zachowku – 150 złotych
• za przygotowanie testamentu notarialnego zawierającego dodatkowy zapis windykacyjny – 200 złotych
• za odwołanie testamentu notarialnego – 30 złotych
• za przygotowanie intercyzy między małżonkami – 400 złotych
• za zrzeczenie się własności nieruchomości albo zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego – 80 złotych
• za przyjęcie lub za odrzucenie spadku – 50 złotych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here