kredyty unijne

Sfinansowanie określonych wydatków domowych bywa w wielu sytuacjach bardzo utrudnione. Przede wszystkim wydaje się, że Polacy nie mają wyrobionego nawyku oszczędzenia. Niestety, takie zapatrywanie jest zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Oznacza to, że w wielu wypadkach niezbędne jest uzyskanie środków poprzez kredyt gotówkowy.

Jest to forma pomocy ze strony banku, która umożliwia zyskanie sporej sumy pieniędzy, często bez wychodzenia z domu. Należy jednak mieć na uwadze, że kredyt znacząco różni się od pożyczki. Przede wszystkim jest on obwarowany surowymi regulacjami prawa bankowego. Obligują one kredytodawcę do sprawdzenia naszej zdolności do zaciągana zobowiązań. W sytuacjach, gdy decyzja jest negatywna, należy odwołać się do możliwości zaciągnięcia pożyczki w dowolnej placówce.

Bardzo ciekawą alternatywą dla zobowiązań w walucie polskiej są kredyty unijne

Polegają one na tym, że zadłużenie powstaje w walucie euro. Zasadniczą ich cechą jest również dofinansowanie ze strony Unii Europejskiej. Należy przy tym pamiętać, że takie zobowiązania mają charakter celowy. Oznacza to, że nie możemy wydać uzyskanych środków na cel dowolny. Tym samym już w umowie z bankiem ustalane jest przeznaczenie pieniędzy. Ponadto niezbędne jest okazanie we właściwym terminie dowodów, że uzyskana od banku kwota została wydatkowana zgodnie z założonym wcześniej celem.

Aby wystąpić o kredyt z dofinansowaniem ze środków europejskich, niezbędne jest wyczerpanie określonej prawem procedury formalnej. Jest ona dosyć rygorystyczna, jednak takie świadczenie można otrzymać łatwiej niż klasyczny kredyt bankowy. W pierwszej kolejności należy poddać się ocenie zdolności kredytowej. Określana jest ona przez profesjonalnego doradcę, który sprawdza nasze dane identyfikacyjne w specjalnej bazie. Jeżeli nasz scoring okaże się zbyt niski, nie będzie możliwe uzyskanie kredytu. W wypadku przeciwnym zostaniemy skierowani do osoby decyzyjnej, która w imieniu banku zawsze z nami stosowną umowę.

kredyty w uro

Bardzo ważne jest, aby prześledzić w każdym punkcie zaproponowaną przez pracownika banku umowy. Jeżeli ją podpiszemy, godzimy się na wszystkie wyrażone tam warunki. Dlatego zdecydowanie zaleca się, aby każde postanowienie było nam dobrze znane. Po dogłębnej analizie poczynionych zapisów możemy wziąć do ręki kalkulator i określić, który system rat jest w naszej sytuacji bardziej dogodny.

Możemy skorzystać z rat stałych lub malejących. W pierwszym przypadku zadłużenie jest spłacane równomiernie, a suma odsetkowa taka sama. Inaczej jest w przypadku rat malejących, gdzie w pierwszej kolejności spłacamy odsetki, a dopiero później sumę kapitałową. Pierwsze raty są bardzo wysokie, jednak następne coraz mniejsze.

Przed zdecydowaniem się na kredyt w określonym banku warto dokładnie sprawdzić, na jakich warunkach kredytu udziela konkurencja. Dzięki temu będziemy mogli nabyć pełne przekonanie, że podejmujemy słuszny i przemyślany wybór. Mogą nam w tym celu posłużyć porównywarki kredytów gotówkowych. Takie rozwiązania są obecne na wielu portalach internetowych, które skupiają się na szeroko pojętych finansach osobistych.

Po analizie danych przedstawionych w formie wykresów lub tabel podejmujemy ostateczną decyzję. Jeżeli mamy wątpliwości w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy bezstronnego doradcy kredytowego. Tacy fachowcy zatrudniani są przez ośrodki badania opinii publicznej. Doradca dokładnie prześledzi wszystkie produkty finansowe i wskaże nam te, które są najbardziej godne polecenia.

flaga unii

Dla oceny rentowności kredytu unijnego ważna jest również stopa kapitalizacji waluty obcej. Należy mieć na uwadze, że zobowiązania wyrażone w walucie innej niż polski złoty nie korzystają z ochrony ze strony państwa. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy dofinansowany ze środków europejskich kredyt jest dla nas rozwiązaniem optymalnym. Dobrze jest w tej mierze odwołać się do opinii innych kredytobiorców. Przeważnie można je znaleźć na forach internetowych oraz na innych stronach, na których następuje swobodna wymiana myśli.

Po zaciągnięciu zobowiązania jesteśmy zobligowani do wpłaty na rachunek banku comiesięcznych rat. Dobrze jest to robić odpowiednio wcześniej, ponieważ jakiekolwiek opóźnienie w tym zakresie zobowiązuje nas do zapłaty wyższych odsetek. Aby uniknąć takich okoliczności, warto jest korzystać z harmonogramu spłaty. Jest to obowiązkowa część umowy, którą musi otrzymać każdy kredytobiorca. Ponadto możliwe jest skorzystanie z wakacji kredytowych, które polegają na tym, ze możemy zaniechać płatności jednej raty rocznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here