Kto może przystąpić do matury?

Pytanie to wydaje się dość oczywiste. Jednak, aby przystąpić do matury należy spełnić szereg wymogów formalnych. Sytuacja nie jest też aż tak jasna, jeżeli egzamin dojrzałości chcą zdać osoby, które już dawno zakończyły swoją edukację.

Którzy uczniowie mogą przystąpić do matury?

Ażeby uzyskać uprawnienie do przystąpienia do egzaminu państwowego jakim jest matura, należy ukończyć z pozytywnymi ocenami edukację w odpowiednich palcówkach oświatowych. Maturzyści stanowiący największą grupę osób, które są absolwentami trzyletniego liceum. Egzamin maturalny mogą zdawać także ich koledzy z czteroletniego technikum. Czy na uczniów tych czeka różnego rodzaju matura? Podręczniki oraz podstawa programowa przedmiotów szkolnych jest jednakowa, dlatego też otrzymane przez nich arkusze maturalne będą takie same.

Na maturę nigdy nie jest za późno

To prawda, można przystąpić do matury będąc dorosłym człowiekiem mającym za sobą staż zawodowy. Jednak, aby ją zdać i osiągnąć satysfakcjonujący wynik należy zapoznać się z tym, czego będą wymagać od nas egzaminatorzy. Sytuacja znacznie komplikuje się w tym miejscu. O zakresie wymagań mówią ściśle przepisy Ministerstwa Edukacji. I tak osoby, które ukończyły szkołę średnią przed rokiem 2004 i zdawały maturę w najstarszej ze znanych formuł mogą być zaskoczone, że będą traktowane jak świeżo upieczeni absolwenci liceów i techników. Dotyczy to też roczników kończących szkołę średnią w latach 2015 – 2018. Ci natomiast, którzy przystępowali do egzaminów w latach 2005 -2014, zobaczą niegdysiejszy arkusz maturalny. Dlatego też podczas przygotowań należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednio dostosowane podręczniki maturalne.

Kto tak naprawdę powinien przystąpić do matury?

Matura słusznie jest nazywana egzaminem dojrzałości. Przystąpić do niego powinien tylko ten, kto czuje się na to bezwzględnie gotowy. Stan taki można osiągnąć jedynie dzięki odpowiedzialnemu, dorosłemu zachowaniu jakim jest systematyczna i wytrwała nauka, która rozpoczyna się na wiele miesięcy przed dniem egzaminu.

[Głosów:7    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here