Czy warto podjąć się opieki nad cudzym dzieckiem

Osoby, które chcą sobie dorobić lub które nie mogą przez dłuższy czas znaleźć pracy w swoim zawodzie, często podejmują się pracy jako opiekunki dla dzieci. Jeszcze kilka lat temu nianie zarabiały grosze. Aktualnie jednak zawód ten został doceniony i dobre nianie są w stanie miesięcznie zarobić nawet i kilka tysięcy złotych.

Idealna niania

Już dawno minęły te czasy, gdy w internecie oraz w prasie można było znaleźć mnóstwo ofert kobiet, które chętne opiekowały się dziećmi. Wiele pań (szczególnie młodych kobiet) zdało sobie sprawę, jak wymagająca i trudna jest to praca. Opieka nad dziećmi wcale nie należy do łatwej pracy, dlatego też coraz więcej niań zaczęło się cenić i wymagać od pracodawców, by ci zaczęli im więcej płacić.

Nie tak łatwo więc o dobrą, odpowiedzialną i mądrą nianię, która zaopiekuje się dzieckiem prawie tak dobrze jak jego rodzice. Dlatego też osoby, które poszukują opiekunki starają się wcześniej dowiedzieć, jakie warunki zaproponować swojej przyszłej niani, by ta została z ich dzieckiem przynajmniej przez kilka lat. To ważne bowiem, by nie zmieniać dziecku niani co kilka miesięcy. Gdy trafi się na porządną osobę, warto więc ją zatrzymać na dłużej.

Ile zarabia niania? Co należy do jej obowiązków?

Zarobki niań wcale nie są takie oczywiste. W zależności od miasta oraz od tego, co dokładnie niania będzie robić w konkretnym domu zależy jej wynagrodzenie. W dużych miastach takich jak choćby: Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Poznań, opiekunki mogą liczyć na stawki od około 15 zł do nawet 30 zł za godzinę. Z kolei w mniejszych miejscowościach panie zarobią od 10 zł do 20 zł za godzinę opieki nad cudzym dzieckiem.

Wynagrodzenie niani bezapelacyjnie powinno być dostosowane do jej obowiązków. Jeżeli opiekunka ma za zadanie tylko i wyłącznie bawić się z dzieckiem przez 8 godzin i podać mu (wcześniej już przygotowane przez mamę) posiłki to jak najbardziej kwota 15 zł czy 20 zł za godzinę jet zasadna. Jeżeli jednak niania ma obowiązek również sprzątać po dziecku, wychodzić z nim na spacer, uczyć go nowych rzeczy oraz uczęszczać z nim na różne zajęcia poza domem, to warto takiej niani zapłacić około 20 – 25 zł za godzinę.

Czy to się opłaca?

Wiele pań pyta na forach internetowych: „Ile zarabia niania„, „Czy bycie nianią się opłaca?”. Zdecydowanie tak. Trzeba jednak pamiętać, iż niania musi dobrze dogadywać się z rodzicami, z którymi współpracuje. To ważne bowiem, by rodzice czuli się pewnie, gdy zostawiają pod opieką obcej osoby swojego malucha.

Podobnie dobrze musi czuć się sama opiekunka. Nie raz bowiem zdarzy się, że niania popełni gafę w opiece nad dzieckiem. Zaufanie do niej rodziców to podstawa dobrej współpracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here