dotacja dla firmy

Sporo osób chciałoby założyć własną firmą, jednak obawiają się czy podołają spełnić wszelkie formalności. Faktycznie założenie firmy, stworzenie biznesplanu i płacenie podatków jest sporym wyzwaniem. Jednak sporo osób je podejmuje z różnym skutkiem. W Polsce każdego tygodnia jest otwieranych kilkadziesiąt firm.

Dobrym pomysłem, jeśli chcemy wystartować z własnym biznesem jest zarejestrowanie się w Urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Dzięki posiadaniu statusu osoby bezrobotnej możemy ubiegać się o fundusze unijne na rozpoczęcie własnej działalności. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, które znacznie ułatwia wystartowanie początkującemu przedsiębiorcy. Niektórzy zastanawiają się, czy dotacja z urzędu pracy pokryje wszystkie wydatki z nią związane. Odpowiedź nie jest oczywiście jednoznaczna, ponieważ nie możemy nigdy tego stwierdzić z całą pewnością. Na pewno jednak stanowi spore ułatwienie.

Żaby złożyć wniosek trzeba być najpierw osobą bezrobotną, następnie poczekamy trochę na rozmowę z komicja kilkuosobową, która ustali czy spełniamy wymagane kryteria. Najczęściej komicja taka składa się z dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy i kilku jego pracowników, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu tego typu rozmów. Podczas komisji zostaną nam przyznane punkty, a o jej wyniki dowiemy się w ciągu kilku dni. Pieniądze na naszym koncie pojawią się dość szybko i będziemy mogli je wydać tak, jak wcześniej opisaliśmy to we wniosku.

Ułożenie harmonogramu wydatków nie jest takie proste i bardzo dobrze trzeba to przemyśleć, żeby później nie żałować podjętych decyzji, ponieważ ciężko będzie odkręcić nieprzemyślane zakupy, jeśli w ostatniej chwili będziemy chcieli zmienić coś w harmonogramie i dokonać zamiany na coś innego będziemy musieli pisać prośbę o pozwolenie, zazwyczaj prośby takie są rozpatrywane na korzyść przedsiębiorcy. O ile oczywiście są rozsądne. Przecież to sam przedsiębiorca wie najlepiej, czego potrzebuje. Jednak, aby uniknąć pewnych nadużyć, są wprowadzane pewne kryteria.

dotacja z urzędu pracy

Z wydanych pieniędzy musimy rozliczyć się w ciągu około dwóch miesięcy

potem należy utrzymać swoją działalność przez 13 miesięcy, nie wolno w tym czasie jej zawiesić ani zamknąć. Na konto ZUS każdego miesiąca trzeba wpłacać należne kwoty i co trzy miesiące rozliczać się z tego z Urzędem Pracy, robimy to przynosząc potwierdzenia przelewu wykonane na konto ZUS. Zawsze trzeba to zrobić do 10 dnia kolejnego miesiąca. A gdy przeoczymy, przegapimy ten dzień, wpłacić pieniądze jak najszybciej.

Za zakupy zrobione z dotacji musimy się rozliczyć z Urzędem Pracy, w trakcie pierwszego roku prowadzenie działalności nie wolno nam sprzedać tych rzeczy lub pozbyć się w ich inny sposób. Musimy mieć świadomość, że z Urzędu Pracy mogą przyjść pracownicy na przeprowadzenie kontroli i w skrajnych wypadkach prosić o zwrócenie dotacji. Trzeba jeszcze dodać w tym miejscu o czymś, co może wydać się najbardziej problemowe. Urzędy często zastrzegają sobie prawo do zabezpieczenia środków, które nam dają.

Chodzi o to, że najczęściej trzeba znaleźć dwóch żyrantów, którzy w razie naszej porażki spłacą nasze zaległości finansowe. Znalezienie takich osób nie jest łatwe. Muszą one posiadać określone dochody i spełniać pewne kryteria. Nieraz bywa tak, że te osoby, które z chęcią by nam pomogły, nie mogą tego zrobić, ponieważ na przykład za mało zarabiają. Trzeba wtedy szukać kolejnych. Nie warto się jednak zniechęcać i jeśli mamy przyjaciół, którzy chcą nam pomóc warto z tej pomocy skorzystać.

dotacja z urzędu

Warto również być zapobiegliwym i jeśli mamy taką możliwość można spróbować odłożyć pieniądze na przelewy do Zus. Jest to około 5 tysięcy na cały rok, wtedy będzie nam się prowadziło naszą działalność ze spokojem i bez stresu. Wiele również zależy od tego jaką działalność otwieramy, jeśli jest to handel pewnie wiąże się to z wynajęciem lokalu, co będzie dodatkowym kosztem. Może być tak, że osiągniemy dochody, których się nie spodziewaliśmy, jest to na pewno miła niespodzianka.

Prowadząc działalność trzeba również płacić podatki. Dobrze jest starannie przemyśleć wybór opodatkowania, ponieważ można sporo zaoszczędzić lub stracić, wybierając niewłaściwą, niekorzystną dla naszej działalności formę.

Może opłaci się z czasem zatrudnić księgową, która będzie nam doradzać, jakie rozwiązanie są najkorzystniejsze dla naszego biznesu. Samodzielnie ciężko orientować się we wszystkich przepisach prawa podatkowego. Są w końcu na rynku eksperci, którzy się tym zajmą, a my możemy spokojnie zarabiać pieniądze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here