powierzchnie magazynowe we wrocławiu

Polska jest bezdyskusyjnym liderem w kwestii posiadania powierzchni magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dolny Śląsk stanowi jeden z ważniejszych obszarów dla tej branży. Magazyny o łącznej sumie 20 mln metrów kwadratowych. Znajdują się w takich państwach jak Polska Węgry Czechy Rumunia oraz Słowacja.

Firmy zajmujące się badaniem danych statystycznych podają, że w naszym kraju istnieje, aż 285 wynajmowanych magazynów logistycznych. Popyt w tej dziedzinie napędzają takie sektory jak logistyka i produkcja lekka, a także e-commerce. Zmiany w strukturach handlu przyczyniają się do stanowczego wzrostu popytu na centra logistyczne w całym kraju. Już z początkiem 2018 roku zauważalny był dynamiczny wzrost na powierzchnię magazynowo produkcyjne. Jest to spowodowane rosnącym zaufanie inwestorów, co do całości krajowej gospodarki. Stąd też wynika duży popyt, ze strony inwestorów na obiekty dające stały dochód.

Jak wygląda rynek magazynowy na dolnym Śląsku

Dolny Śląsk jest bardzo istotnym punktem na logistycznej mapie Polski. Region ten swoją atrakcyjność zachowuje dzięki autostradzie A4, ponieważ jest to gwarancja szybkiego transportu w dwóch istotnych kierunkach. Chodzi przede wszystkim o kierunki Europy Zachodniej, a także Górny Śląsk. Dodatkowo ważnym aspektem stało się powstanie trasy ekspresowej S8, która łączy Wrocław z centrum państwa – ciekawe tereny, powierzchnie magazynowe http://bik.com.pl/1,Obiekty-magazynowe/t24,BIK-Park-Wroclaw-I.

Ekspresowa S8 łączy się także z autostradami A1 i A2 dzięki czemu poprawiło to jeszcze bardziej komunikację ze stolicą Dolnego Śląska. Powstająca droga S5, na północ w kierunku Poznania, również przyczynia się do rozwoju inwestycji powierzchni magazynowych na obszarach Wrocławia. We Wrocławiu doszło do oddania łącznie 161tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowych.

Ile kosztuje wynajęcie nowoczesnej powierzchni magazynowej

Podobnie jak w przypadku zwykłych lokali na rynku mieszkaniowym, opłaty czynszowe uiszczane za nowoczesne powierzchnie magazynowe, zależą od usytuowanie na terenie Wrocławia i okolic. Jest to ściśle związane z ceną gruntu, a także jego dostępnością. Ponadto wpływ na to mają również koszty budowy, infrastruktura, wykończenie oraz ewentualne zastosowane usprawnienia techniczne. Ponieważ na rynku występuje bardzo wysoki popyt, jednocześnie powiązane z niską ceną pustostanów, czynsze za powierzchnie magazynowe należą do najwyższych w kraju. Przebijają je jedynie czynsze, które uiszczane, są w Warszawie oraz w Krakowie.

Wpływa na to przede wszystkim rosnący koszt pracy, będący pochodną realizacji obiektów. Na wysokość cen wpływa ogromne zainteresowanie inwestycjami przemysłowy, realizowanymi w obrębie Wrocławia i okolic. Na terenie Bielan Wrocławskich znajduje się ogromne zagłębie magazynowe. Jest ono zlokalizowane w miejscu krzyżowania się dróg AOW i A4. Tam czynsze plasują się na poziomie 3,30 do 3,50 euro/mkw. Ceny te nie uwzględniają zachęt finansowych. Podobnie sytuacja klaruje się w okolicach Długołęki oraz wschodniej części Wrocławia. Tamtejsze ceny najmu kształtują się podobnie i zajmują poziom 3,1 do 3,4 euro/mkw. Strefa tańszych cen obejmuje południe Wrocławia. Są to okolice takich miejscowości jak Magnice czy Żórawina. Tamtejsze ceny spadły poniżej 3 euro.

Nowoczesne magazyny samoobsługowe

Rynkami, które najbardziej dynamicznie rozwijają się w zakresie self-storage w Europie Środkowo-Wschodniej są Polska a także Węgry. Ta innowacyjna usługa self-storage polega na wynajmie firmom i prywatnym osobom małych powierzchni magazynowych. Mieszczą się one w specjalnie do tego przygotowanych magazynach. Rok 2017 przyniósł aż 11 magazynów tego rodzaju. To zawrotna liczba, jednakże w porównaniu do Czech czy Litwy mamy się poszczycić. Oba te państwa posiadają w sumie jedynie 4 tego typu magazyny.  Niekwestionowanym liderem w usłudze self storage są oczywiście Stany Zjednoczone. W Europie w tej kwestii prym wiedzie Wielka Brytania. Działa tam około 1100 magazynów samoobsługowych. Magazyny typu self storage w Polsce umiejscowione są na obrzeżach dużych miast a także aglomeracji.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here