opakowania transportowe

Zanim nastąpiła era globalizacji w większości krajów występowało powszechne zjawisko produkcji oraz lokalne zbudowanie towarów. Cała produkcja przechowywana była w lokalnych magazynach i nie było konieczności zabezpieczenia go w specjalistyczny sposób. Z upływem czasu doszło do międzynarodowych wymian towarowych, a co za tym idzie do konieczności przemieszczania ich z jednego zakątka świata na drugi. W związku z tym mocno rozwinęła się branża transportowa, dzięki której lokalne produkty mają szansę trafić no bardzo odległe rynki zbytu.

Nierzadko pokonują one wielokilometrowe trasy przemieszczając się takimi kanałami dystrybucji jak: transport drogowy, transport morski, transport powietrzny, czy transport kolejowy. Towary przemieszczając się w każdym z wymienionych rodzajów transportu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Służą do tego opakowania transportowe. Są ona dopasowane zarówno do rodzaju towaru jak i do środka transportu jakim towar będzie przewożony.

Jak właściwie transportować towar?

Podczas transportu towarów muszą być zachowane pewne procedury dzięki którym zostanie zachowana optymalna jakość przewozu. W związku z tym istotne jest przygotowanie palet z ładunkami, które zapewniają stabilność konstrukcji. Są one również gwarantem bezpieczeństwa towarów przewożonych. dlatego też bardzo ważne jest by do towaru zostało dobrane odpowiednie opakowanie transportowe. Bezpieczeństwo towaru podczas transportu jest kwestią szczególnie ważną przede wszystkim dla spedytora, na którym spoczywa odpowiedzialność za potencjalne szkody.

Ta powstaje w momencie przyjęcia towaru od nadawcy, a kończy się z chwilą przekazania ładunku do odbiorcy. Rodzi to obowiązek sprawdzenia zgodności towarów z procedurami bezpieczeństwa w zakresie ich transportu. W praktyce wygląda to tak, że opakowanie zapewnia nadawca. Dokonuje wyboru poszczególnych opakowań takich jak kartony, rodzaje palet albo skrzyń. Sprawdza również ich stan. Istotna jest także odpowiednie ułożenie towaru na paletach. Bezpieczny transport zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru na palecie. Sama paleta powinna być odpowiednio zabezpieczona na przykład specjalistyczną folią czy też wytrzymałymi taśmami spinającymi.

Rodzaje opakowań transportowych

Koszty związane z uszkodzeniem towaru w transporcie są tak wysokie, że firmy przewozowe wciąż poszukują coraz to lepszych rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo towaru. Nadal najważniejszym czynnikiem jest dopasowanie opakowania do towaru. Ważną kwestię stanowi również ubezpieczenia towaru na czas podróży. Do transportu krajowego oraz międzynarodowego najczęściej używa się europalet. Stosowane one są do ładunku kontenera morskiego, na naczepę tira czy też do samolotu. Na paletach najlepiej przewozi się odpowiednio dopasowane opakowania transportowe. Są nimi: kontenery paletowe, skrzynie transportowe, nadstawki paletowe.

Kontenery paletowe są przede wszystkim odporne na wilgoć. Składają się one z odrębnych modułów, które stanowią spód czy pokrywa. W zależności od zapotrzebowania mogą być stosowane łącznie lub osobno.

Skrzynie transportowe są lekkie, ponieważ do ich produkcji stosuje się sklejki drewniane. Są bardzo wytrzymałe łatwe w montażu. Do ich konstrukcji nie używa się śrub ani gwoździ.

Nadstawki paletowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku transportu maszyn czy silników. Wykorzystuje się je do ustawiania na europalecie, ponieważ zapewniają dodatkową ochronę. ich atutem jest łatwość przechowywania, wytrzymałość a także możliwość wielokrotnego użytku.

Skrzyniopalety to świetne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi transport towarów celnych oraz delikatnych. Są gwarancją optymalnego zabezpieczenia na wypadek uszkodzeń mechanicznych.

Wszystkie te opakowania można stosować w wysyłce towarów transportem morskim lotniczym oraz kolejowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here