Radca prawny - charakterystyka

W sytuacjach newralgicznych takich jak rozwody, alimenty, ograniczenie praw rodzicielskich, czy prawo do spadku potrzebujemy kompetentnych osób, które podejmą się obrony naszej racji i będą w stanie spełnić nasze wymagania oraz sprawić, że wyjdziemy z konfliktu zwycięstwo. Taką szansę dają adwokaci oraz radcy prawni.

Oferty kancelarii

Trzeba dokładnie przeanalizować ofertę przedstawioną przez odpowiednią kancelarię w zależności od tego, jakiej sprawy chce się podjąć. Najlepiej poszukać sprawdzonych radców prawnych, którzy cieszą się zaufaniem od wielu lat i prezentują szeroki zakres usług. To pokazuje, że kancelaria taka kładzie mocny nacisk na stały rozwój i zdobywanie dalszego doświadczenia.

Należy także zwrócić uwagę na ofertę dla klienta indywidualnego oraz klienta biznesowego, bo często charakteryzują się czymś innym. Dla klienta biznesowego przeznaczone są głównie sprawy dotyczące rejestracji firm i spółek, obsługi prawnej spółek i działalności gospodarczej, czy wsparcie działu prawnego, podczas gdy klientów indywidualnych dotyczy np. upadłość konsumencka, prawo rodzinne, prawo spadkowe, czy zasiedzenie.

Różnicę między radcą prawnym a adwokatem

Wiele osób myli pojęcie radcy prawnego z doradcą. Jednak doradztwo należy tylko do jednych z wielu obowiązków radcy prawnego. W rzeczywistości znacznie bliżej jest mu do zawodu adwokata. Główną różnicą pomiędzy obydwoma zawodami jest możliwość pozostawiania w stosunku pracy przez radcę, podczas gdy adwokat nie może tego robić. Wyjątkiem stanowią sprawy skarbowe i karnoskarbowe.

Dlatego obecnie dąży się do zniesienia podziału, gdyż ma on głównie znaczenie historyczne. Obowiązki, które posiada radca prawny są takie same jak adwokata – opracowywanie projektów aktów prawnych, konsultacja prawna, czy też występowanie przed sądem, czy urzędem w charakterze obrońcy.

Wymogi, które musi spełnić radca prawny

Żeby zostać radcą prawnym, należy ukończyć studia magisterskie z prawa – mogą to być studia polskie, jak i zagraniczne. Ponadto, trzeba zdać egzamin na radcę dotyczący prawa karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz zasad etycznych i wykonania zawodu, oraz złożyć aplikację.

Pewne grupy osób są zwolnione z egzaminu i aplikacji lub tylko częściowo – dotyczy to głównie osób o wyższym stopniu uniwersyteckim z nauk prawnych oraz sędziów, prokuratorów, komorników, adwokatów i notariuszy.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here