W jaki sposób zaplanować nowy magazyn?

Podstawowe wyposażenie magazynu to odpowiednie regały, które przeznaczone są do przechowywania towarów. Aby zyskać optymalne bezpieczeństwo magazynowania, muszą być one dobrane pod kątem ich nośności.

Przy składowaniu towarów należy pamiętać o tym, że nie może być on umieszczany w miejscach, w których może powodować zagrożenie – to wymogi przepisów BHP. W związku z tym w magazynach stosuje się specjalne systemy regałów, które muszą cechować się odpowiednia stabilnością konstrukcji i zabezpieczeniami przed wywróceniem się. W przeciwnym przypadku wyposażenie może spowodować zagrożenie dla pracowników. Kluczowe jest zatem takie wyposażenie magazynów, które będzie mogło zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa. Ponadto ważne jest również stosowanie się do odpowiednich reguł bezpiecznego przechowywania.

Reguły bezpiecznego składowania towarów w magazynie:

  • masa składowanego towaru nie może być większa niż dopuszczalne obciążenie dla konkretnego regału
  • masa składowanego towaru wraz z masa przeznaczonych do jego składowania regałów oraz innego wyposażenia nie może przekraczać dopuszczalnego obciążenia dla stropów oraz dla podłóg w pomieszczeniu
  • należy odpowiedni oznaczyć dopuszczalne obciążenie dla regałów, stropów oraz podłóg

Jak sprawdzić nośność regałów?

Zatem przy dobieraniu odpowiedniego wyposażenia magazynu należy zwrócić szczególną uwagę na nośność regałów, czyli na ich maksymalne dopuszczalne obciążenie. Dobór regałów o właściwej nośności pozwala zapobiegać wypadkom przy pracy. Dokładne informacje dotyczące nośności regałów powinien podać ich dostawca na tabliczkach znamionowych na wyposażeniu tego typu. Ponadto umieszcza się także takie informacje na naklejkach nośności umieszczanych na półkach.

Jak sprawdzić nośność regałów

Zatem wyposażenie magazynów takie jak regały powinny być odpowiednio oznaczone pod względem nośności. Obowiązkiem jest dobranie takich regałów, które będą zapewniały właściwe bezpieczeństwo przechowywania, a także nie przekraczanie maksymalnej dopuszczalnej nośności przy składowaniu towarów na półkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here