agroturystyka

W ostatnich latach modne stało się spędzanie wolnego czasu w zgodzie z naturą. Otaczająca nas przyroda jest bardzo olśniewająca. Nie musimy wyjeżdżać w egzotyczne kraje, aby odpocząć. W naszym kraju jest tyle pięknych miejsc, że na sto procent każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Mamy przecież góry: Góry Świętokrzyskie, Karpaty i Sudety. Na obszarze naszego państwa leżą liczne jeziora np. Mamry, Śniardwy, Wigry czy Hańcza. Oczywiście jeśli piszemy o walorach turystycznych to należy pamiętać, że Polska ma dostęp do Morza Bałtyckiego.

Co prawda nie mamy nad polskim morzem pewnej pogody, ale bez 30 stopni Celsjusza też można wypocząć. Polskie wybrzeże posiada liczne piękne plaże oraz urokliwe miejscowości wypoczynkowe. Sam półwysep helski naszpikowany jest licznymi atrakcjami, a co dopiero reszta wybrzeża. Warto odwiedzić Świnoujście, Międzyzdroje, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustkę oraz Łebę. Oprócz tych miast nad morzem jest dużo mniejszych miejscowości. Jak widać Polska turystyką stoi. Jaką formę wypoczynku więc wybrać?

Oczywiście można wydać dużo pieniędzy i skorzystać z usług drogich hoteli i spa. Powstaje ich coraz więcej w naszym kraju. Nie każdego jednak stać na takie luksusowe wakacje lub nie każdy chce tak spędzić swój urlop. Nie każda osoba chce leżeć nad basenem. Duża część społeczeństwa woli spędzać urlop aktywnie. W miesiącach letnich takie osoby wybiorą spływy kajakowe lub wycieczki rowerowe. Ciekawą formą aktywności jest wspinaczka górska oraz piesze rajdy.

Ogrom tras turystycznych zachęca do wzmożonej aktywności. Trasy w większości są dobrze oznaczone oraz bardzo atrakcyjne. Świeże powietrze oraz bliskość natury pomaga się zrelaksować. Wystarczy włożyć dobre buty, spakować plecak turystyczny oraz poszukać kompanów do podróżowania. Dobrze jest mieć również dużo wolnego czasu. Tutaj pojawia się problem, ponieważ większość społeczeństwa ma ograniczoną liczbę dni wolnych od pracy w roku.

dotacje na agroturystykę

Czasem jednak warto byłoby się zatrzymać w jakimś przytulnym miejscu i odpocząć od zgiełku miasta. W pędzącym świecie są jeszcze takie miejsca gdzie można znaleźć chwile wytchnienia. Zapewne takimi miejscami są pensjonaty agroturystyczne. Dotacje na agroturystykę poszerzyły ofertę takiego wypoczynku. Dostępność takich dotacji znacznie się poprawiła dzięki środkom z Unii Europejskiej. Powoli gonimy zachodnią Europę pod kątem bazy noclegowej.

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym ma same plusy

Wypoczywamy blisko natury, płacimy mniej oraz przeważnie jemy pyszne i zdrowe jedzenie. Posiłki w takich miejscach przygotowywane są z lokalnych produktów. W większości przypadków płody rolne nawożone są naturalnym nawozem. Przekłada się to na smak gotowanych z nich posiłków. Jak wiadomo jakość jedzenia wpływa na nasze samopoczucie. Nasze samopoczucie wpływa w dużej mierze na stopień zadowolenia z wyjazdu. Im lepiej się czujemy tym więcej korzystamy z uroków miejsca. Jeśli dany teren np. lasy mają wiele do zaoferowania to każdy znajdzie coś dla siebie.

Można połowić ryby w pobliskim stawie lub pójść na grzyby. Grzybiarzy nie brakuje, ale czasami brakuje grzybów. Nie każdy rok jest urodzajny. W przypadku braku chęci do takiej aktywności można spróbować jazdy konnej. W większości agroturystyk można wykupić naukę jazdy konnej. Świetną formą spędzania wakacji dla dzieci są obozy jeździeckie. Można w swoim dziecku rozwinąć ciekawą pasję, która zaprocentuje na całe życie. Początki takiego hobby mogą być ciężkie, ale później frajda jest rewelacyjna.

konie na polu

Jak już napisano na otwarcie agroturystki można otrzymać dofinansowanie. Jeśli chcemy świadczyć takie usługi musimy lubić kontakt z ludźmi. Będą nas odwiedzać liczni goście. Osoba prowadząca takie miejsce powinna być otwarta na ludzi. Najlepszą reklamą gospodarstwa agroturystycznego są zadowoleni klienci. A jak zadbać o zadowolenie gości z pobytu? Przez pełne brzuchy. Nie od dziś wiadomo, że każda szanująca się agroturystyka powinna mieć ciekawą ofertę gastronomiczną. Najlepszym rozwiązaniem jest celować w lokalne zwyczaje kulinarne.

Stawianie na taki rodzaj gastronomi ma same plusy. Ludzie coraz bardziej cenią sobie właśnie dawną kuchnię, która zakorzeniona jest w dawnych wiekach. Im szersza oferta atrakcji, tym lepiej. Fajnie, gdy gospodarstwo agroturystyczne ma własne rowery, które można wypożyczyć na wycieczkę rowerową. Własny staw do wędkowania to już prawie luksus. Oczywiście dużym plusem jest przyjmowanie gości wraz z ich pupilami. Coraz więcej osób chce np. wypoczywać z własnym psem. W dobrym tonie jest im to ułatwiać.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here