dotacje

Z dotacjami unijnymi bywa różnie, jeżeli jednak chcesz założyć swój własny biznes nawet jako jednoosobowa firma i jesteś ciekaw jak to wygląda z dofinansowaniem, ten artykuł jest dla Ciebie.

W Polsce rejestrowanych jest nawet kilkaset firm dziennie

Dużo, prawda? Jednakże wiele z nich z różnych powodów, w tym z powodu braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych – upada. Dlatego też Unia Europejska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom małych przedsiębiorców i ich działalnościom gospodarczym, oferując dotacje unijne.
Na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich znajdziemy wiele form dofinansowania, skierowanych do różnych osób. Są to między innymi dotacje dla osób młodych, przedsiębiorców oraz „Fundusze Europejskie bez barier”, w których można uczestniczyć jako członkowie różnych unijnych projektów.

Jednakże, dla osób, które dopiero co planują założenie własnego biznesu polecane jest wsparcie z… pośredniaka. Wiele dotacji jest rozdzielanych właśnie za pomocą Urzędów Pracy, które służą za pierwszą basztę w walce z bezrobociem. Bardzo dużym plusem ubiegania się o dotację z Urzędu Pracy jest fakt iż jest ona bezzwrotna i po pozytywnym rozpatrzeniu decyzji wypłacana jest w dosyć szybkim tempie.

Brzmi jak marzenie ALE, aby dostać taką dotację niezbędne jest spełnienie wszystkich podanych kryteriów:
– status osoby bezrobotnej (zarejestrowany w Urzędzie Pracy)
– trzy miesiące oczekiwania od momentu rejestracji jako osoba bezrobotna by móc złożyć wniosek o dofinansowanie
– brak możliwości ubiegania się o dotacje gdy wnioskodawca jest studentem dziennym (brak przeciwwskazań gdy studia są realizowane zaocznie)
– jeżeli posiadasz już własną działalność gospodarczą, także nie możesz ubiegać się o dofinansowanie ( w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku)
– jeżeli odmówiłeś w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, podjęcia pracy czy stażu z Urzędu Pracy to zapomnij o dotacjach
– Przestępstwa związane z obrotem gospodarczym w przeciągu ostatnich dwóch lat? – także nie licz na pozytywną decyzję
– Dotacje przyznawane są jednorazowo, więc jeżeli już kiedyś jedną dostałeś to nie ma szans na drugą.

Jeżeli spełniasz wszystkie wymagane warunki to możesz przejść do złożenia wniosku

Procedura takiego wniosku może trwać od miesiąca do nawet kilku miesięcy, w dużej mierze zależy to od sprawności administracyjnej danego Urzędu. W tym czasie prześwietlane są wszystkie Twoje kwalifikacje zawodowe, doświadczenie i biznesplan działalności. Generalnie UP ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, po tym czasie zostajesz poinformowany o decyzji. Jeżeli jest ona pozytywna to musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż kolejny tydzień to oczekiwanie na podpisanie umowy. Dopiero gdy umowa zostanie podpisana – dostajesz pieniądze.

fla unii europejskiej

Kwestia wysokości danej dotacji zależy od możliwości finansowej jaki ma Twój Urząd Pracy, w którym składasz wniosek. Mają one zawsze określony budżet na dofinansowania i jeżeli otrzymujący złamie postanowienia umowy zawartej z Urzędem (na przykład nie założy działalności gospodarczej w określonym terminie) to musi zwrócić wszystko co otrzymał wraz z odsetkami w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty.

Jeżeli nie spełniasz żadnych z powyższych kryteriów to pozostaje wzięcie pożyczki. „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” – to z kolei program, który pozwala na wzięcie dosyć sporej pożyczki na rozpoczęcie biznesu, jednakże i tutaj jest dosyć spory warunek. Albowiem jest ona przyznawana tylko studentom i absolwentom szkół wyższych i ma bardzo niskie oprocentowanie. Wysokość takiej pożyczki może wynieść nawet do około 80 tysięcy złotych a przedsiębiorca ma tylko 7 lat na jej spłatę.

Szansę na dotację unijną z prawdziwego zdarzenia mają tylko przedsiębiorcy ale nie tacy zwykli. Dofinansowanie dostaną tylko ci, którzy przedstawią innowacyjny pomysł na biznes. Powoli uzyskanie dotacji zaczyna przypominać świętego graala. Największą perspektywę zatem mają te działalności, które będą wprowadzać nowatorskie technologie, na przykład rozwiązania informatyczne (IT) czy biochemia, biotechnologia.
Tutaj wkracza cały arsenał programów, którymi objęty jest przedsiębiorca, są to między innymi Inkubatory Technologiczne, Starter, BizNest czy Platforma Startowa dla nowych pomysłów.

dotacje unijne

Inkubator Technologiczny działa na zasadzie wykupowania udziałów w projekcie, których wartość nie może przekroczyć 50%. Kwota inwestycji jaka może zostać ustalona to ponad 200 tysięcy euro ale jest to raczej górna granica.

Starter i BizNest są do siebie bardzo podobnymi programami i działają na zbliżonych do siebie zasadach. Na początku każdy przedsiębiorca starający się o dofinansowanie musi złożyć tzw. „start-up” czyli biznesplan a następnie kiedy przejdzie wszystkie procedury i eliminacje, może założyć firmę z kapitałem startowym mu przyznanym.
Z kolei Platforma startowa dla nowych pomysłów jest przeznaczona ściśle dla Polski Wschodniej i jej mieszkańców, którzy nie ukończyli 35 roku życia.

Zdobycie dofinansowania nie jest czynem łatwym, raczej jest to proces długi i żmudny. Trzeba przebrnąć przez wiele odrzuconych wniosków by w końcu dostać środki na założenie własnego biznesu ale dla wytrwałych na pewno coś się znajdzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here