Sukcesja firmy jednoosobowej jest potrzebna do przywrócenia porządku w firmie po śmieci jej właściciela. Przed śmiercią przedsiębiorca może ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Ma również prawo wskazać, że z chwilą jego śmierci wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. W tym drugim przypadku potrzebna jest jednak zgoda prokurenta, a także zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj!
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/sukcesja-firmy-jednoosobowej-jak-ja-wykonac-czesc-2/
Zarządca sukcesyjny
Do powołania zarządcy sukcesyjnego wymaganą są dokumenty takie jak:
- oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcesyjnego w formie pisemnej,
- pisemna zgoda zarządcy na pełnienie tej funkcji,
- zgłoszenie zarządcy do CEIDG.
Co w przypadku kiedy zarządca nie został powołany przed śmiercią właściciela firmy?
Wówczas osoba, która będzie zarządzać sprawami sprawami przedsiębiorstwa zostaje wskazana przez:
- małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku,
- spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek,
- spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek,
- zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Powołanie zarządcy po śmieci właściciela
Do powołania zarządcy sukcesyjnego przez odpowiednią osobę wymagana jest zgoda osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 85/100.
Powołanie zarządcy po śmierci właściciela firmy musi zostać złożone przed notariuszem. Zgłasza on powołanie zarządcy sukcesyjnego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zarządca w spółce cywilnej
Po śmierci wspólnika spółka cywilna nie ulegnie automatycznie rozwiązaniu, w przypadku kiedy:
- w umowie spółki zostanie zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika wstąpią do spółki na jego miejsce i zostanie ustanowiony zarząd sukcesyjny,
- w umowie spółki nie zastrzeżono, że spadkobiercy wspólnika wstąpią do spółki na jego miejsce, ale został ustanowiony zarząd sukcesyjny.
Co w przypadku spółek dwuosobowych?
W przypadku kiedy zmarły wspólnik nie powołał zarządcy, spółka ulegnie zawieszeniu do momentu, kiedy upłynie termin przeznaczonego na powołanie zarządcy. Wynosi on równo dwa miesiące od śmierci wspólnika. Jeśli jednak w tym czasie zostanie ustanowiony zarząd to spółka może bez problemu wznowić działalność.
Zobacz też: http://www.bookbox.pl/sukcesja-firmy-po-smierci-wlasciciela/