Jak powinien wyglądać montaż fotowoltaiki

Właściwy montaż fotowoltaiki, a także jej usytuowanie ma ogromny wpływ nie tylko na wydajność instalacji, ale również jej opłacalność. Rekomendowane jest zatem poświęcenie mnóstwo uwagi wspomnianej kwestii.

Kierunek i kąt ułożenia paneli

Najbardziej optymalnym sposobem na umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej będzie skierowanie jej na południe. Dzięki temu będzie oświetlana stale. Z kolei największą moc uzyska w godzinach okołopołudniowych.

Bardzo istotnie znaczenie ma również kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych. Rekomendowane jest, by wynosił około 30-40 stopni. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że odstępstwa od wspomnianych zasad będą wiązały się ze stratami w produkcji.

Zacienienie

Jest to kolejny istotny aspekt, który powinny uwzględnić osoby planujące montaż fotowoltaiki. Warto wiedzieć, że zacienienie przeważnie będzie spowodowane występowaniem kominów czy innych elementów konstrukcyjnych dachu.

Godny uwagi jest fakt, że montaż poza obszarami zacienionymi umożliwi osiągnąć optymalne zyski przez cały rok. Ponadto zacienienie może doprowadzić do sytuacji, że w niektórych ogniwach nienaturalnie wzrośnie temperatura.

Wiatr

Bardzo duże znaczenie przy montażu omawianej fotowoltaiki ma także wiatr. Należy mieć świadomość, że przy krawędziach dachowych będzie występowało ogromne obciążenie, które będzie wywołane ruchami powietrza. Jeżeli dodatkowo montaż będzie wykonany nieprawidłowo, może dojść do oderwania niektórych elementów instalacji.

Warto zatem jeszcze przed przystąpieniem do montażu bardzo dokładnie wyznaczyć obszary brzegowe dachu, gdzie mogą wystąpić siły ssące wiatru. Rekomendowane jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji w tych obszarach.

Ułożenie paneli względem dachu, a także jego elementów konstrukcyjnych

Nie można podczas montażu doprowadzić do sytuacji, aby panele wystawały poza krawędź dachu. Rekomendowane jest zachowanie odstępów nie tylko od dolnych krawędzi dachu, ale również od kalenicy i szczytów.

Zagwarantuje to kontrolowany ruch powietrza. Może również pomóc w schłodzeniu modułów PV. Zwiększona zostanie tym samym ich wydajność. Nie jest zalecane sugerowanie się tylko ceną przy wyborze firmy montażowej. Warto uwzględnić stosunek jakości do ceny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here