Dla jakich firm przeznaczony jest system WMS

Oprogramowanie komputerowe pozwala na jeszcze skuteczniejsze prowadzenie codziennych operacji biznesowych. Wtedy, gdy firma wymaga konkretnych rozwiązań spełniających jej wymagania, stosuje się programy dedykowane, do których zalicza się WMS? Co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Czym jest WMS?

Przedsiębiorcy mają obecnie do wyboru szeroką gamę programów komputerowych przeznaczonych do prowadzenia wielu czynności. Wśród nich znajduje się WMS system, czyli Warehouse Management System.

System WMS to program informatyczny, którego zadaniem jest zarządzanie codziennymi czynnościami magazynowymi. Współpracuje on także z szeroką gamą urządzeń:
– komputery stacjonarne i laptopy
– urządzenia mobilne – smartfony, tablety
– skanery kodów kreskowych
– czytnik PDA – kolektory danych

Dzięki wdrożeniu systemu WMS firma magazynowa, centrum logistyczne lub też firma dysponująca własnym magazynem może realizować operacje magazynowe znacznie skuteczniej.

Jakie funkcje oferują systemy WMS?

Za pomocą systemów magazynowych przedsiębiorcy, a także pracownicy mogą otrzymać dostęp do szerokiej gamy funkcji. Wspomagają one prowadzenie wielu czynności, jakie odbywają się w magazynach – od przyjęcia towaru aż do jego wydania.

Za pomocą systemu magazynowego wms można przyjmować towar do magazynu – przygotowywać i sprawdzać dokumentację, prowadzić kontrolę ilościową i jakościową, przydzielać właściwe miejsce w magazynie. Dla przechowywanego już towaru WMS system pozwala na jego błyskawiczne wyszukanie. Gdy towar ma być wydany, wtedy system może pomóc w jego kompletacji oraz sporządzaniu właściwych dokumentów.

Oczywiście, to tylko przykładowe funkcje systemów WMS, ponieważ mogą one zaproponować znacznie szerszą gamę opcji wspomagających codzienne prowadzenie czynności magazynowych.

Kiedy warto wdrożyć system WMS?

Chociaż magazynowe systemy informatyczne najczęściej kojarzą się z większymi magazynami, to jednak dużo korzyści z ich wdrożenia mogą odczuć również mniejsze firmy.

Przede wszystkim system WMS pozwala na uporządkowanie wszystkich czynności i oszczędność czasu przy ich realizacji. Umożliwia on także zredukowanie liczby błędów, jakie mogą pojawić się podczas prowadzenia czynności magazynowych. Pozwala też na zapobieganie sytuacjom, gdy firma ma dostarczyć towar, lecz nie ma go w magazynie, a także zmniejsza ryzyko zepsucia się towaru na skutek jego zbyt długiego przechowywania.

Z dostępnymi ofertami systemów WMS różnych dostawców można zapoznać się online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here