Outplacement indywidualny: na czym może polegać plan pomocy dla pracownika?

0
2095

Zwolnienie z pracy bywa dla pracownika wyjątkowo trudnym i stresogennym doświadczeniem. Widmo utraty płynności finansowej, zwłaszcza jeśli na swoich barkach dźwigamy wiele zobowiązań, bywa ciężkie do udźwignięcia. Bardzo dużym wsparciem może okazać się outplacement indywidualny, czyli rodzaj outplacementu dedykowany pojedynczym pracownikom.

Czym jest outplacement indywidualny?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie tego pojęcia. Czym właściwie jest outplacement indywidualny? Czym różni się od outplacementu grupowego? Przede wszystkim, ogólne pojęcie outplacementu oznacza szereg działań, których zadaniem jest wspomożenie osób biorących udział w tej inicjatywie w procesie znajdowania innej pracy. Outplacement jest wsparciem skierowanym do zwalnianych pracowników. Outplacement możemy podzielić na grupowy – przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, dla grup oraz indywidualny – dla pojedynczych osób, z reguły zajmujących ważne stanowiska.

Jakie elementy pomocowe może zawierać program outplacementu indywidualnego?

Oczywiście, w przypadku outplacementu indywidualnego podstawową kwestią jest opracowanie odpowiedniego programu, który faktycznie będzie stanowił odpowiedź na oczekiwania zwalnianych osób.

Jakie elementy pomocowe może zawierać program outplacementu indywidualnego?

Rzecz jasna, to zależy od konkretnych rozwiązań, ale niekiedy, w ramach outplacementu indywidualnego, zwalnianym pracownikom może zostać zaproponowane wsparcie profesjonalnego psychologa, nauka przygotowywania interesującego, przyciągającego uwagę CV czy pomoc w przygotowywaniu się do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych. Czasami program outplacementu indywidualnego zakłada również pomoc dotycząca określenia ewentualnych możliwości dotyczących przyszłości zawodowej.

Naturalnie, potencjalnych możliwości jest o wiele więcej. Ustalenie odpowiedniego programu outplacementu idywidualnego ma kolosalne znaczenie. Proces przeprowadzenia tego rodzaju outplacementu można zlecić wyspecjalizowanej firmie, która posiada w tej materii potrzebne doświadczenie, pozwalające na zbudowanie efektywnego programu outplacementu.

Podsumowując: outplacement indywidualny to outplacement dedykowany pojedynczym zwalnianym pracownikom, z reguły zajmującym istotne stanowiska. Program outplacementu indywidualnego może mieć różne oblicze, jednak generalnie jego zadaniem jest ułatwienie zwalnianym osobom odnalezienie się na rynku pracy, znalezienie nowego zatrudnienia i pokierowanie swoją przyszłą karierą, po utracie dotychczasowego zatrudnienia.

 Czytaj więcej: https://www.lhhpolska.pl/pl/restrukturyzacja-i-outplacement/outplacement-indywidualny 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here