Nowe inwestycje mieszkaniowe czy stare budownictwo?

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Pierwszym pytaniem, na które trzeba wtedy sobie odpowiedzieć, jest – czy lepiej wybrać lokum nowe czy też do z rynku wtórnego?

Wybór nieruchomości na polskim rynku mieszkaniowym jest spory. W dużych miastach i w mniejszych miasteczkach jest w czym przebierać. Nie oznacza to jednak wcale, że decyzja o nabyciu własnego „M” jest prosta.

Wiele osób dużo czasu spędza na zastanawianiu się nad tym, czy lepiej poszukiwać wymarzonego lokum na nowych osiedlach realizowanych przez deweloperów, czy też wybrać te w starym budownictwie. Jaki są główne zalety i wady mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego?

Nowe mieszkanie od dewelopera

Większość osób planujących zakupienie własnego „M” chciałaby, aby było to nowe mieszkanie. Dzisiaj sytuacja na rynku pierwotnym jest znacznie lepsza niż przed laty, ponieważ możemy bez problemu znaleźć interesujące nowe inwestycje w Warszawie oraz w mniejszych miejscowościach. Nowe mieszkanie ma jeden duży atut – jest nowe, czyli nikt inny w nim wcześniej nie mieszkał. Możemy urządzić je według swojego pomysłu. Nowe osiedla są często bezpieczniejsze, bardziej estetyczne od tych starych. Mieszkania są też tańsze w utrzymaniu ze względu na stosowanie energooszczędnych rozwiązań przez deweloperów. Minusem może być lokalizacja oraz dostępna infrastruktura – warto sprawdzić, jak prezentuje się dojazd z osiedla do pracy i centrum miasta, gdzie w okolicy znajdują się sklepy i inne interesujące nas punkty.

Używane mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego to zarówno te położne w ścisłym centrum, jak również te na obrzeżach miast. Co ciekawe, często potrafią być droższe od lokali od deweloperów. Główną zaletą lokali z drugiej ręki jest ich lokalizacja i dostępna infrastruktura – często w pobliży są wszystkie potrzebne punkty, na przykład sklepy, szkoły, przedszkola, przystanki. Używane mieszkanie może jednak wymagać kompleksowego remontu, a tym samym będzie ono droższe od nowego, które jest w lepszym stanie i pozwala na łatwiejszą aranżację. Stare osiedla mieszkaniowe także nie zawsze są komfortowe i bezpieczne. Utrzymanie starszego mieszkania też może być dość drogie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here