W jaki sposób leczy się bezsenność?

Brak odpowiedniej dawki snu negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Po ciężkiej nocy zazwyczaj nie mamy siły ani ochoty by stawić czoła codzienności. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby zadbać o sen i wykorzystać go w stu procentach.

Higiena snu

Każdy z nas powinien znać proste zasady wpływające na jakość snu. Dotyczą one w głównej mierze naszych zachowań przed pójściem spać. Po pierwsze w trakcie dnia (szczególnie wieczorem) powinniśmy unikać drzemek i picia mocnej kawy, czy alkoholu. Po drugie warto skupić się na jakiejś aktywności fizycznej i popołudniami ćwiczyć. Trzecia kwestia mówi o stałych godzinach wstawania. W dni pracujące nie powinno to sprawiać żadnych problemów. Nastawiajmy budzik tak, aby spokojnie wyrobić się ze wszystkimi porannymi czynnościami, bez konieczności bycia w ciągłym biegu. Dbając o higienę snu nie należy także zapominać o odpowiedniej diecie. Starajmy się nie jeść większych posiłków na około trzy godziny przed snem.

Jak z koszmaru

Niestety niekiedy nawet przestrzeganie wszystkich reguł może nie pomóc. Jeśli mamy znaczne trudności w zasypianiu, czujemy się permanentnie zmęczeni, jesteśmy bardzo drażliwi i spięci, a także nie możemy skupić się na wykonywaniu prostych czynności, wtedy możemy mieć problem z bezsennością.

Spać spokojnie

Osoby z bezsennością mogą skutecznie z nią walczyć. Zamiast od razu sięgać po rozwiązanie farmakologiczne, warto umówić się na spotkanie ze specjalistą z centrumdobrejterapii.pl. Będziemy mogli porozmawiać tam na dręczący nas temat i wspólnie z terapeutą znaleźć jego rozwiązanie. Bardzo często zdarza się, że kłopoty z zasypianiem są związane z naszym zdrowiem psychicznym. Co ważne, do walki z bezsennością często wykorzystuje się terapie poznawczo-behawioralne, dzięki którym możemy nauczyć się jak kontrolować bodźce zewnętrze i jak sprawdzić ile snu faktycznie potrzebujemy, by zdrowo funkcjonować. Istnieje wiele technik, które mogą pomóc, lekarze z centrumdobrejterapii.pl preferują między innymi tak zwane „ograniczanie snu” lub „technikę kontroli bodźców”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here