czym różnią się między sobą mleka, które są modyfikowane?

Mleka modyfikowane niespecjalistyczne, które są dostępne na rynku praktycznie nie różnią się między sobą. To co wyróżnia danego producenta to dodatki, które znajdują się w składzie. Z kolei jeżeli chodzi o mleko modyfikowane specjalistyczne, przeznaczone jest dla dzieci chorych, z alergiami, czy nietolerancjami pokarmowymi.

Na wybór odpowiedniego mleka ma wpływ wiele czynników. Pierwsza podstawowa zasada to dobór mleka do wieku dziecka. Dodatkowo należy wybrać rodzaj mleka, pomiędzy specjalistycznym a niespecjalistycznym.

Na czym polega modyfikacja mleka?

Modyfikacja jest to proces, który sprawia że mleko krowie jest preparowane w taki sposób, żeby jego skład i proporcje substancji odżywczych, jak najmniej różniły się od mleka mamy.

Podczas modyfikacji mleko jest pozbawione nadmiaru takich składników jak: potas, białko czy sód. Czemu? Ponieważ w takiej ilości, w jakiej występują w mleku krowim, mogłyby znacznie obciążać układ pokarmowy, nerki i wątrobę malucha. Za to dodawane są cenne składniki dla dziecka, czyli witamina d3, żelazo, mikroelementy i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Mleko modyfikowane dla niemowląt

Mleko modyfikowane, a wiek dziecka

Obecnie dostępne mleka modyfikowane zwykle są przeznaczone dla niemowląt oraz dla dzieci starszych. Każdy rodzaj mleka ma inny skład, ponieważ organizm dziecka ma inne potrzeby, w różnym wieku. Dlatego właśnie wiek dziecka, należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności.

Każda mieszanka mleka modyfikowanego oznaczona jest liczbami od 1 do 5. Im niższa cyfra na opakowaniu, tym młodsze dziecko powinno być karmione tym mlekiem.

Mleko numer 1 – jest to mleko początkowe, przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia. Ten rodzaj mleka charakteryzuję się delikatnością. Skład mleka został dobrany tak, żeby uwzględnić niedojrzały jeszcze układ pokarmowy malca. Odradza się podawania tego rodzaju mleka wcześniakom.

Melko numer 2 – jest to mleko następne, przeznaczone dla niemowląt od 6 do 12 miesiąca życia. To co wyróżnia ten rodzaj mleka, od mleka początkowego to to, że mleko następne zawiera więcej żelaza. Ponieważ niemowlęta, które zaczynają być bardziej aktywne i zaczynają raczkować potrzebują go znacznie więcej.

Mleko numer 3, 4, 5 – są to mieszanki, przeznaczone dla dla dzieci powyżej 1 roku życia. Mleko numer 3 dedykowane jest dzieciom do 2 roku życia, mleko numer 4, przeznaczone jest dla dzieci do 3 roku życia, natomiast mleko numer 5, należy podawać przedszkolakom.

Przeczytaj też: http://www.pbp-bank.pl/sport-i-rekreacja-dzieciece-zabawy-na-swiezym-powietrzu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here