Samochód w leasingu operacyjnym

Dlaczego z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na samochód w leasingu operacyjnym? Koniecznie trzeba mieć świadomość, że jest to zdecydowanie najprostszy rodzaj leasingu. Ponadto dzięki stałym ratom umożliwia na znacznie sprawniejsze zarządzanie wydatkami przedsiębiorstwa. Pozwala także na bardziej efektywne wykorzystanie odliczeń podatkowych.

Warto również wiedzieć, że leasing operacyjny to rodzaj umowy leasingowej, na mocy której leasingodawca będzie przekazywał klientowi dany przedmiot w użytkowanie na określony czas w zamian za ustaloną wcześniej opłatę, która będzie z kolei pobierana w ramach rat leasingowych. Bardzo ważny jest również fakt, że czas trwania umowy przeważnie będzie krótszy w porównaniu do okresu pełnej amortyzacji danego pojazdu.

Ogromnym atutem leasingu operacyjnego dla przedsiębiorców jest fakt, że pozwala płacić podatek VAT w ratach zgodnie z harmonogramem rat leasingowych. Jak wiadomo jest to bardzo ważne przede wszystkim dla osób, których celem jest użytkowanie leasingowanego samochodu w mieszany sposób. Możliwe jest bowiem jego wykorzystanie nie tylko w celach firmowych, ale również prywatnych. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że podatek musi być wtedy odliczony tylko w 50%. Pozostała część podatku uznawana będzie w leasingu operacyjnym za koszt podatkowy.

Należy także wiedzieć, że w omawianym leasingu operacyjnym przedmiot umowy zaliczany jest do składników majątkowych właściciela danego przedsiębiorstwa. Warto również wspomnieć, że odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywał leasingodawca. Ponadto raty są kosztem uzyskania przychodu danego leasingodawcy. Praktycznie w każdej racie leasingowej znajduje się podatek VAT. W momencie, gdy umowa się zakończy, leasingobiorca będzie miał możliwość wykupienia używanego pojazdu w leasingu.

Osoby, które planuję leasingować samochód, którego wartość jest wyższa niż 20 tysięcy euro muszą mieć świadomość, że leasing operacyjny będzie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu do leasingu finansowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here