Kontrakty CFD

Każdy, kto choć raz w swoim życiu zetknął się z rynkiem finansowym, słyszał o tzw. kontraktach CFD. W praktyce bowiem stanowią one nieodłączny element większości form inwestowania pieniędzy. Z tego powodu warto dokładnie zgłębić ten temat i sprawdzić, czym są wspomniane już kontrakty oraz jak i gdzie można nimi handlować?

Kontrakty CFD – o czym dokładnie mowa i jak działają w praktyce? 

Sposobów inwestowania kapitału jest obecnie mnóstwo, przy czym nie sprowadzają się one już tylko do handlu akcjami, surowcami czy obligacjami, ale coraz częściej mamy do czynienia z nowymi rozwiązaniami. Mimo wszystko, jednym z kluczowych mechanizmów niemal każdego rynku, są właśnie kontrakty CFD. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. 

Kontrakty CFD – co to takiego?

Kontrakty CFD jako wyrażenie można przetłumaczyć od angielskiego Contract for Difference jako kontrakt na różnicę kursową. W praktyce określamy tak swoistą umowę zawieraną między inwestorem i brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, w jaki sposób zmieni się sytuacja na rynku. Konkretnie chodzi tutaj o wahania kursów i zmianę wysokości kursu aktywa bazowego w stosunku do innych. Kontrakty CFD dotyczą w szczególności rynku Forex, a więc spekulacji na temat kursów walut, ale są związane również z tradycyjną giełdą czy też giełdą kryptowalut. Co do zasady, inwestor może grać na spadek lub wzrost wartości danego aktywa. Wygrywa wówczas, gdy będzie mieć rację, w przeciwnym razie traci włożone w transakcje pieniądze.  

Jak handlować kontraktami CFD?

Inwestowanie przy wykorzystaniu kontraktów CFD jest możliwe między innymi za pośrednictwem profesjonalnej platformy tradingowej. Inwestor uzyskuje w ten sposób dostęp do niemal wszystkich światowych rynków, a także może w pełni kontrolować oraz zarządzać swoim portfelem inwestycyjnym. Ma także wgląd, w czasie rzeczywistym, w to, jak zmienia się sytuacja na poszczególnych rynkach i na tej podstawie może podejmować decyzję co do zawierania kolejnych kontraktów z brokerami. W większości przypadków mamy do czynienia z sytuacją zerojedynkową, a więc na zasadzie “wszystko albo nic”. 

Inwestowanie w CFD – czy warto? 

Każdy musi samodzielnie spróbować odpowiedzieć sobie na to pytanie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę jak najwięcej aspektów. Na wielu płaszczyznach kontrakty CFD są najpopularniejszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem, dlatego nie sposób od nich uciec. Zawsze trzeba mieć jednak z tyłu głowy, że wraz z możliwością zdobycia zysku, w parze idzie ryzyko utraty zainwestowanych środków. Decydując się jednak na spróbowanie swoich sił warto użyć do tego sprawdzonych narzędzi od Saxo, dlatego wypróbuj tutaj i sprawdź, jak odnajdziesz się w tym świecie. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here