Strategie inwestowania krótkoterminowego w akcje

Inwestycja w akcje to popularny sposób lokowania kapitału. Warto wiedzieć, że w zależności od tego, w jakiej perspektywie czasowej chcemy osiągać zyski, możemy wymienić strategie inwestowania krótko- oraz długoterminowego. W niniejszym artykule szczegółowo opisujemy te pierwsze. Czym charakteryzują się strategie inwestowania krótkoterminowego w akcje? Dlaczego poziom ryzyka w przypadku takich inwestycji jest duży? Wyjaśniamy to w niniejszym poradniku.

Inwestycje na giełdzie – najważniejsze informacje

Giełda to miejsce integrujące sprzedających oraz kupujących akcje. Można tam zaopatrywać się nie tylko w akcje, ale również szereg innych papierów wartościowych, np. obligacje i wiele, wiele innych. Na giełdzie mogą realizować transakcje zarówno prywatni, indywidualni inwestorzy jak i wielkie międzynarodowe korporacje. Szeroka dostępność to jeden z najważniejszych wyróżników handlu na giełdzie.

Aby móc inwestować na giełdzie, obecnie nie trzeba wychodzić nawet z domu. W 100% online można założyć konto maklerskie na wybranej platformie, takiej jak Saxo forex broker. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo wielu ułatwień i udogodnień tego rodzaju inwestycje w dalszym ciągu niosą za sobą stosunkowo wysoki poziom ryzyka. Jeśli nie będziemy odpowiednio przygotowani do zakupu poszczególnych akcji danych spółek i nie pozyskamy wiedzy na temat kondycji gospodarczej konkretnych firm, wówczas nasze szanse na odniesienie sukcesu będą bardzo małe. Początkujący inwestorzy powinni zapoznać się z różnymi strategiami, np. strategiami krótkoterminowymi.

Jakie są popularne strategie krótkoterminowe inwestowania w akcje?

Do popularnych strategii krótkoterminowego inwestowania w akcje zaliczamy m.in. analizę techniczną. Polega ona na analizowaniu wykresów cenowych i objętościowych akcji. Inwestorzy krótkoterminowi wykorzystują rozmaite wskaźniki techniczne, np. średnie kroczące, oscylatory bądź wskaźniki siły rynku. 

Kolejna z analiz to analiza fundamentalna. Opiera się ona na analizie danych finansowych spółek, np. raportów finansowych, wyników operacyjnych czy polityki dywidendowej. Inwestorzy szukają takich spółek, które są uznawane za niedowartościowane bądź wyróżniają się dużym potencjałem wzrostu, co pozwoli na duże zyski w krótkim czasie.

Jeśli chodzi o inwestowanie w akcje, popularną strategią krótkoterminową jest też swing trading. Chodzi tu o wykorzystywanie krótkoterminowych wahań cenowych akcji, a następnie sprzedaż/kupno w takim momencie, który przyniesie największy zysk.

Jeszcze inna ze strategii to skalping. Polega na kupowaniu i sprzedawaniu akcji w ciągu kilku minut lub nawet sekund. Wykorzystuje się tutaj rolę niewielkich wahań cenowych w bardzo krótkim czasie w celu osiągnięcia zysków.

Dywersyfikacja portfela ma znaczenie!

Bez względu na to, czy stawiamy na inwestycje krótkoterminowe, czy też długoterminowe, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważna jest dywersyfikacja portfela. Inwestycje w jedną spółkę bądź grupę spółek z jednego sektora jest bardzo ryzykowne. Inwestując w akcje różnych spółek z kilku branż pozwala zmniejszyć ryzyko inwestycyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here