Czym się powinno kierować przy wycenie przedsiębiorstw?

W Polsce coraz częściej można spotkać się z wyceną przedsiębiorstwa. Często występują okoliczności, które mają na celu ustalenie wartości w przypadku zakupu lub sprzedaży całości firmy lub jej części. Również banki lub inne instytucje zapewniające finansowanie w celu ustalenia zdolności kredytowej właściciela przedsiębiorstwa, dokonują weryfikacji jego działalności. Nie rzadko również zarządy spółek lub akcjonariuszy tych spółek przeprowadzają wycenę, aby ustalić wartość zawartego w niej kapitału. Ma to na celu kontrolę finansów.

1. Wycena przedsiębiorstw

Wyróżnia się trzy podstawowe podejścia wyceny. Jest to podejście dochodowe, majątkowe i porównawcze. Podejście dochodowe polega na prognozowaniu przyszłych dochodów, które firma może uzyskać z danej działalności, w skrócie jest to określenie wszystkich wpływów pieniężnych, które właściciele zarobią w przyszłości.

Podejście drugie – majątkowe, oparte jest na posiadanych zasobach majątkowych. Jest to suma wartości posiadanych aktywów pomniejszona o wszystkie zobowiązania firmy. Ta metoda polecana jest szczególnie przedsiębiorstwom, które posiadają duży udział trwałych aktywów. Trzecia metoda – porównawcza – polega na porównaniu z innymi, konkurencyjnymi firmami o podobnej działalności.

2. Kto może zajmować się taką wyceną?

Wycena przedsiębiorstw wymaga obszernej wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie. Wycena przedsiębiorstw dokonywana jest więc przez profesjonalne firmy oraz biegłych z zakresu wyceny przedsiębiorstw. Obecnie, można znaleźć wiele szkoleń skierowanych do osób zainteresowanych tą tematyką, które chciałyby w przyszłości dokonywać tego typu zadań.

Szkolenia takie polecane są szczególnie właścicielom oraz zarządzającym podmiotami gospodarczymi, decydentom oraz wszystkim osobom, które interesują się finansami, ekonomią, i gospodarką.

3. Jak znaleźć firmę dokonująca wyceny?

Właściciele przedsiębiorstw, którzy chcą wykonać taka wycenę powinni skierować się do doświadczonych i fachowych osób w tym zakresie. Ogłoszenia można znaleźć zarówno w internecie, jak i w specjalnych bazach danych.

Taka wycena powinna być przeprowadzona z najwyższą starannością oraz rzetelnością. Osoba podejmująca się jej musi posiadać wiedzę oraz doświadczenie w tej kwestii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here