Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - jakie możliwości daje ten kierunek?

Wybór kierunku studiów może zaważyć na całej naszej przyszłości. Wie o tym doskonale każdy absolwent szkoły średniej. Jednocześnie często nie mamy pojęcia, co tak naprawdę możemy robić po ukończeniu danego kierunku studiów. Przykładem jest dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Dla wielu osób pójście tą drogą oznacza zagwarantowaną pracę w mediach.

Tymczasem tradycyjne dziennikarstwo nie każdej osobie jest w stanie zapewnić warunki pracy i płacy, jakiej oczekuje, zaś sam kierunek daje znacznie więcej możliwości. Sprawdźmy jakich.

Dziennikarstwo nie jest łatwym kierunkiem 

Krzywdząca opinia o dziennikarstwie głosi, że jest to kierunek, na którym poradzi sobie każda osoba. Dlatego często wybierany jest przez tych, którzy źle czują się w przedmiotach ścisłych i uznają, że pozwoli im to na ukończenie studiów bez większego wysiłku. Tymczasem to nie do końca prawda.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek, który wymaga zaangażowania, zgłębiania wielu tematów oraz poszerzania swojej wiedzy ogólnej. Dziennikarz musi bowiem być osobą oczytaną, obytą, znającą kontekst historyczny wielu spraw oraz umiejącą rozmawiać z osobami, z którymi będzie spotykać się podczas pracy. Jeśli więc nie przepadasz za przyswajaniem wielu wiadomości z różnorodnych dziedzin, takich jak historia, języki obce, socjologia, marketing czy ekonomia – ukończenie tego kierunku studiów może być dla ciebie trudne. Nie przypadnie on też do gustu osobom nieśmiałym, nie przepadającym za kontaktami z innymi ludźmi.

Kto się tu odnajdzie?

Studia dziennikarskie są dość specyficzne. Wymagają umiejętności pisania, szybkiego i trafnego wyrażania swoich myśli, ale także skupienia i słuchania swoich rozmówców. Na studiach tych doskonale poradzą sobie osoby pewne siebie, asertywne, ale również otwarte. W cenie jest również kreatywność – praca w mediach wymaga umiejętności znalezienia tematu do rozwinięcia w artykułach czy reportażach.

Szeroki wybór specjalizacji

Obecnie uczelnie, które oferują możliwość studiowania na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zapewniają studentom dostęp do szeregu specjalizacji, dzięki czemu możemy wybrać to, co interesuje nas najbardziej. Jest to między innymi dziennikarstwo prasowe, radiowe, telewizyjne czy sportowe, ale również fotografia dziennikarska oraz public relations.

Co możesz robić po ukończeniu dziennikarstwa i komunikacji społecznej?

Ukończenie tego kierunku daje sporo możliwości. Podstawową jest oczywiście praca w tradycyjnych mediach – gazetach, radiu czy telewizji. Zatrudnienia można też szukać w redakcjach mediów internetowych. W dzisiejszych czasach absolwenci tego kierunku mogą robić jednak znacznie więcej. Zajmując się social mediami, działając w branży marketingu lub PR mogą zdziałać naprawdę sporo. Osoby po studiach dziennikarskich bardzo często decydują się na pracę na własny rachunek, np. w reklamie lub zostają wolnymi strzelcami i nie łączą się z żadną agencją czy wydawnictwem na stałe.

Podsumowując, ukończenie dziennikarstwa i komunikacji społecznej daje ci wiele możliwości pracy zarówno w tradycyjnych, jak i nowych mediach. Warto jednak mieć świadomość, że konkurencja w tych branżach jest spora, dlatego samo ukończenie studiów może okazać się niewystarczające. Powinno go zatem wybierać osoby przebojowe, które wiedzą czym chcą się zajmować w przyszłości oraz nie mają problemów z prowadzeniem rozmów z innymi ludźmi oraz tworzeniem tekstów.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here