Świadomość destrukcyjnego wpływu człowieka na środowisko sprawia, że popularnością cieszą się proekologiczne rozwiązania w różnych dziedzinach życia. Trend proekologiczny dotarł także do budownictwa, co przejawia się w innowacyjnych metodach projektowania nieruchomości.
Materiały odnawialne, zużycie wody i energii
Projekty nieruchomości powstające w duchu nurtu proekologicznego, są nastawione na wykorzystanie odnawialnych materiałów budowlanych, do których zalicza się m.in. odpady betonowe, bambus, słomę, kamień. Kolejnym wyznacznikiem jest zwiększenie efektywności wykorzystania energii, co przejawia się np. w budowaniu wiatrołapów, montowaniu rolet zewnętrznych czy solarów słonecznych. Następnym krokiem jest dbałość o ograniczenie konsumpcji wody. Można to osiągnąć dzięki powtórnemu wykorzystaniu wody z pralek czy zmywarek do nawadniania terenów zielonych.
Zalety budownictwa ekologicznego
Chociaż koszty związane z budową tego typu nieruchomości są stosunkowo wyższe niż tradycyjnych, to poniesione inwestycje zwracają się w przeciągu kilku lat. Przekłada się to także na możliwość zaoszczędzenia na energii i zużyciu wody oraz na zminimalizowanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W budownictwie ekologicznym dużą wagę przykłada się także do naturalnego oświetlenia wnętrza mieszkań oraz wentylacji powietrza w nich. Za niedopuszczalne uznaje się wykorzystanie toksycznych materiałów do budowy, które mogą mieć negatywny wpływ na mieszkańców i środowisko. Do korzyści proekologicznych rozwiązań należą:
- używanie nieszkodliwych dla środowiska materiałów budowlanych,
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
- dbałość o zdrowie mieszkańców budynku,
- korzyści ekonomiczne (energooszczędność).
Budownictwo wielorodzinne w zgodzie z naturą
Trend budowania nowych nieruchomości w zgodzie z potrzebami środowiska widoczny jest również w nowoczesnych budynkach wielorodzinnych. Przejawia się to m.in. w uwzględnieniu przez deweloperów takich udogodnień dla mieszkańców osiedla jak przechowalnie rowerów, punktów do segregacji odpadów, czy możliwości ładowania samochodów elektrycznych. W Krakowie dobrym przykładem rozwijające się trendu proekologicznego jest inwestycja Wiślane Tarasy 2.0. Z myślą o mieszkańcach zostały zamontowane ogrody wertykalne, które filtrując powietrze, przyczyniają się do znacznego obniżenia poziomu zanieczyszczeń i regulacji wilgotności powietrza. Zielone strefy wypoczynku znacznie podnoszą walory estetyczne inwestycji, a metoda haloterapii wpływa na stworzenie leczniczego mikroklimatu.