najkorzystniejszy kredyt gotówkowy

Decyzji o wyborze kredytu gotówkowego nie powinno się podejmować zbyt pochopnie, bo można na tym dużo stracić. Należy zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które będą przedstawione w tej pracy.

Tak więc, jaki jest najkorzystniejszy kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, jakiej kwoty Nam potrzeba i w jakich ratach możemy tę sumę spłacić. Dobrym pomysłem będzie spisanie wszystkich comiesięcznych opłat, wydatków i odjęcie ich od swoich zarobków. Następnie wybieramy tak wysoką sumę jak uważamy za słuszną na „życie” i oszczędności, a resztę odkładamy na spłatę wziętego kredytu.

Oczywiście zdecydowanie bezpieczniej jest wziąć jak najtańszy kredyt z małą ratą, pozwoli Nam to spłacać kredyt w bardziej kryzysowej sytuacji finansowej. Jest to swego rodzaju „deska ratunkowa”. Wiadomo, dłuższy okres spłacania kredytu wiąże się z wyższym kosztem odsetek (więcej ich zapłacimy), ale miejmy też świadomość tego, że jak tylko wpadnie Nam gotówka, to możemy od razu spłacić, albo cały kredyt albo do momentu zdjęcia odsetek.

Bardzo ważnym aspektem jest również sprawdzenie rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania czyli RRSO. Jest bardzo dużo reklam dotyczących bardzo niskiej wartości prowizji lub też oprocentowania. Rzeczywistość pokazuje z goła inną prawdę. RRSO uwzględnia WSZYSTKIE dodatkowe opłaty (tj. obowiązkowe ubezpieczenia, prowizję, oprocentowanie nominalne, itp.). Jednakże samodzielne wyliczenie wartości RRSO jest bardzo trudne ze względu na dość skomplikowany wzór do jego obliczenia. Jednakże istnieją różnego rodzaje kalkulatory RRSO które można znaleźć w internecie.

Zajmijmy się teraz kwestią raty, jaką wybrać – równe czy może malejące?

pieniądze euro

Rata kredytu składa się z dwóch części – odsetkowej i kredytowej. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje składa się z odsetek pożyczonej kwoty. Część kapitałowa, to część pieniędzy, które pożyczyliśmy z banku. Kredyt można spłacić na dwa sposoby, w ratach równych bądź też malejących. W każdym miesiącu rata równa składa się z tej samej kwoty, ale różnią się część odsetkowa i kapitałowa.

Ze stopniowym spłacaniem kredytu część odsetkowa maleje, a kapitałowa wprost proporcjonalnie rośnie. Przez taki zabieg odsetki są naliczane od wyższej kwoty kapitału. Jeśli wolimy spłacać taką samą ratę co miesiąc, wybór jest oczywisty. Z kolei rata malejąca polega na spłaceniu kapitału a odsetki maleją po określonym czasie. Ponieważ są naliczane z ilości kapitału pozostałego do spłaty. W fazie końcowej ich suma jest niższa niż w racie równej.

Na co powinno się zwracać uwagę, podczas podpisywania umowy przy kredycie gotówkowym?

Jak już wybierzemy możliwie najtańszy kredyt gotówkowy, nadal powinniśmy uważać. Zanim tę umowę podpiszemy, należy sprawdzić czy warunki zgadzają się które zostały Nam przedstawione i na które się zgodziliśmy. Trzeba również sprawdzić tzw. harmonogram kredytu. Na ustalone parametry kredytu czyli, kwota, okres spłaty, wysokość raty, RRSO oraz ubezpieczenie). Dopiero jak wszystko dokładnie przeczytamy i sprawdzimy czy wszystko się zgadza, wtedy możemy złożyć Nasz podpis.

Została jeszcze kwestia możliwości obniżenia oprocentowania kredytu głównego.

Najtańsze kredyty gotówkowe z ubezpieczeniem sprawiają, że nie trzeba będzie martwić się o jego spłatę podczas jakiejś ciężkiej choroby czy też w wyniku utraty źródła dochodu. Dużą zaletą wykupienia ubezpieczenia za pośrednictwem banku jest to, że bank zajmie się w Naszym imieniu wszystkimi formalnościami, co więcej może nawet obniżyć wysokość prowizji czy też oprocentowania. Dobrym pomysłem jest porównanie kosztu kredytu zarówno z ubezpieczeniem jak i bez niego, wtedy będziemy mogli porównać która wersja będzie bardziej dla Nas korzystna.

kredyt gotówkowy

Trzeba mieć także na uwadze, że ubezpieczenie to nie tylko koszty ale również stanowi dodatkową wartość. Jeśli zdecydujemy się na kredyt z wysokim kapitałem, bądź też na bardzo długi okres czasu, ubezpieczenie w tych dwóch wypadkach będzie wymagane przez bank. Powinniśmy również sprawdzić, czy bank w momencie założenia kredytu nie wymaga od Nas założenia konta osobistego. Jeśli jest to bezpłatne, a może obniżyć Nam koszty kredytu, warto się nad tą ofertą głębiej zastanowić.

Jednakże, jeżeli bank nalicza jednak opłaty za założenie konta osobistego, to warto żebyśmy przeliczyli, ile byśmy dodatkowo zapłacili za nie w trakcie trwającego całego okresu spłaty kredytu gotówkowego. Załóżmy, że założyliśmy konto, a nie będzie ono przez Nas kompletnie używane, a będzie Nas to kosztować pozornie tylko 5 złotych co miesiąc, to w ciągu trzech lat wydamy niepotrzebnie 180 złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here