opłata zbliżeniowa

Płatności zbliżeniowe są coraz bardziej popularną formą płacenia za zakupy. W tym roku wchodzą jednak nowe zmiany dotyczące limitu płatności. O planowanych zmianach poinformowała już wizyta, która jest jedną z głównych firm zajmujących się technologiami płatniczymi. Nowe zasady wejdą w życie od lipca 2020 roku. Na co powinniśmy się przygotować? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/platnosci-zblizeniowe/

Płatności zbliżeniowe – zmiany w 2020 roku

Przede wszystkim do zmian należy zaliczyć zwiększające się limity w transakcjach zbliżeniowych. Wiza umożliwiła płacenie w formie zbliżeniowej bez podawania pin-u w transakcjach do 100 zł. Obecnie jest to kwota która wynosi 50 zł. Taki próg obowiązuje już od roku 2007. Osoba która płaciła zbliżeniowo za zakupy, których kwota wynosiła powyżej 50 zł musiała dodatkowo wpisać swój PIN na terminalu.

Komunikat VISA dla mediów miał następująco: „Zmiana stanowi odpowiedź na oczekiwania konsumentów, gdyż płatności zbliżeniowe stają się coraz powszechniejsze”.

Płatności powyżej 50 zł z wymaganym wpisaniem PIN-u są również obowiązujące u firmy Mastercard. Firma ta jednak również planuję podniesienie tego limitu do kwoty 100 zł. Zmiany te zostały zaakceptowane przez NBP.

Płacenie smartfonem i zegarkiem

Nie każdy klient musi podawać PIN po przekroczeniu limitu 50 zł. Dostęp do nieograniczonych kwota transakcji zbliżeniowych mają posiadacze Apple Pay i Garmin Play. Warunkiem tego jest ówczesne potwierdzenie użytkownika w urządzeniu wykorzystywanym do płatności. W iPhonie weryfikacja ta odbywa się przez Face ID. W zegarku Garmin należy natomiast wpisać PIN raz na dobę.

Płatność kartonu – wygoda powiązana z ryzykiem

Płatność kartą, w tym zbliżeniowa jest coraz bardziej popularne. Wiele osób, którzy są ekspertami w dziedzinie finansów osobistych radzi jednak aby ostrożnie korzystać z tych elektronicznych pieniędzy. Płacąc kartami kredytowymi znacznie chętniej wydajemy pieniądze, ponieważ nie mamy w ręku fizycznych pieniędzy i nie odczuwamy tego tak jak w przypadku wydawania papierowej gotówki. Róbmy więc zakupy z głową. Pamiętaj aby też umniejszyć swój limit, ponieważ im większy limit na karcie tym większą kwotę przeznaczycie na zakupy.

Zobacz też: http://www.pbp-bank.pl/koronawirus-ustawa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here